Bylinky-Začíname

Goto down

Bylinky-Začíname

Odoslať  Amary za Pi máj 01, 2009 10:20 pm

ÚVOD

Predpokladom zberu liečivých rastlín je ich presné poznanie.A spolu sa ich naučíme poznávať. Naučíme sa kedy je správny čas na ich zber a na akých miestach ich nájdeme.Budeme spolu spoznávať ich liečivé účinky,správne ich pripravovať a používať.A hlavne deliť sa o svoje poznatky a skúsenosti.

SPRÁVNY ZBER Liečivých RASTLÍN

Najlepšie liečivé účinky, majú čerstvo nazbierané rastliny, čo je pri ťažkých chorobách nutné. Čerstvé byliny sa zbierajú zavčas zjari. Niektoré možno nájsť aj cez zimu.
Na zimu si väčšinou robíme zásoby sušených bylín.

Zber jednotlivých častí bylín:

• Kvety – zber začiatkom kvitnutia
• Listy – zber pred kvitnutím a po kvitnutí
• Korene – začiatkom jari alebo v jeseni
• Plody – v čase dozrievania

Trháme len zdravé a čisté rastliny bez parazitov a chemických prípravkov. Zbierame ich počas slnečných dní, v suchom stave a nezarosené. Nezbierame ich na chemicky ošetrovaných poliach a lúkach. Šetríme prírodu! Netrháme rastliny s koreňmi, nespôsobujeme žiadnu škodu! Rastliny, ktoré sú chránené sa dajú nahradiť liečivými rastlinami s takými istými účinkami, ktoré nie sú chránené. Napr. Prvosienka Holá – Prvosienka Jarná. Rastliny nezbierame do plastikových sáčikov.
flower

SUŠENIE

Rastliny sa pred sušením len nadrobno narežú a potom sa uložia na plátno alebo na nepokrčený papier a sušia sa v teple a vzdušných priestoroch.
Korene, kôru a dužinu sušíme pod umelým svetlom. Teplota nesmie prekročiť viac ako 35°C.
Na zimu sa odkladajú len dokonale vysušené rastliny, najlepšie do pohárov alebo do škatúľ. Ja osobne používam dekoračné sklenené nádoby Smile plastikové a plechové nádoby nie sú vhodné...najlepšie sú farebné poháre, ktoré chráni byliny pred svetlom Smile
Zásoby si robíme len na jednu zimu. Byliny časom strácajú svoju liečivú schopnosť. Každý rok nám totižto dáva nové liečivé byliny.

Spôsob prípravy-PRÍPRAVA ČAJU

Zápar a odvar:
Česrtvé byliny jemne narežeme a dáme ich do skleneného pohára alebo skleneného čajníka...nie do plechovej nádoby. Vodu necháme zovriet a zalejeme ňou bylinky. Keď sú čerstvé, tak ich stačí lúhovať krátko..pol minúty...ja osobne ich lúhujem aspoň minútku.
Suché bylinky lúhujeme o niečo dlhšie. Jednu až dve minútky. Ja tomu dávam dve Smile Vtedy je chuť čaju výraznejšia a aj krajšie vyzerá Smile
Koreňovy odvar: Korene dáme do studenej vody a krátko povaríme. Tri minútky lúhujeme.
Dávkovanie:
Dennú dávku prelejeme do termosky a celý deň po dúškoch popíjame (tak na zdravie Smile).

Macerácia:
Niektoré bylinky nemôžeme zapariť, lebo by sa zvýšením teploty stratila ich liečivá sila. Sú to napríklad imelo, kapsička alebo puškvorec. Čaj z týchto bylín získavame vylúhovaním v studenej vode tzv. maceráciou. Byliny dáme do vody na 8 – 12 hodín väčšinou cez noc. Potom macerát krátko prihrejeme ale len na teplotu vhodnú na pitie (čo je relatívny pojem keďže ma každý inú škálu chutí, čiže predpokladám mal by sa prihriať len na úroveň letnej vody Smile) potom dennú dávku prelejeme do termosky. Maceráciou získaný odvar dostane ešte lepšie a liečivejšie účinky ak ho zmiešame so záparom. Byliny macerujeme polovičnou dávkou vody cez noc a ráno scedíme. Zvyšky byliny ešte zaparíme ďalšou dávkou vody a opäť scedíme. Macerát primiešame k záparu. Tak získame všetky liečivé látky z byliny.

ESENCIA (TINKTÚRA)

Esencie sú výťažky získané z rastlín pomocou 38 – 40% žitného alebo ovocného liehu. Fľaša alebo iná nádoba sa naplní bylinou a zaleje sa ovocným alebo žitným liehom. Po uzavretí sa dá na teplé miesto (20°C) na 14 alebo viac dní. Pretrasieme, scedíme a zvyšky vylisujeme. Užívame ich vnútorne po kvapkách s čajom alebo na obklady alebo natieranie Smile

ČERSTVÁ ŠŤAVA

Šťava z bylín sa používa v kvapkách alebo sa ňou navlhčujú choré miesta na tele. Získavajú sa v odšťavovači. Čerstvé šťavy možno pripravovať denne. Odložené v chladničke nám vydržia aj niekoľko mesiacov.

KAŠA Z BYLÍN

Stonku a listy rozvaľkáme valčekom na cesto na kašovitú hmotu. Tú
rozotrieme na ľanové plátno a priložíme na choré miesto. Zviažeme a udržujeme v teple. Môžeme ho ponechať celú noc.

OBKLADY ZO ZAPARENÝCH BYLÍN

Nad hrniec s vodou zavesíme sito s čerstvými alebo vysušenými bylinami, všetko zakryjeme a varíme. Po nejakom čase zoberieme zmäknuté byliny, zabalíme ich do plátna a priložíme na choré miesto. Zakryjeme ich šatkou a obviažeme uterákom. Nesmie vzniknúť pocit chladu. Nechávame pôsobiť dve hodiny alebo celú noc. Najúčinnejšie sú obklady z prasličky Smile

MASTI A OLEJE

Štyri plné hrste bylín nadrobno porežeme. Rozohrejeme 500 g bravčovej masti. Pridáme byliny a krátko ich popražíme, premiešame a odtiahneme zo sporáka. Masť zakryjeme a dáme na chladné miesto. Na druhý deň len prihrejeme, prefiltrujeme cez ľanové plátno a ešte teplú masť naplníme do pripravených fľaštičiek alebo téglikov.
Oleje získavame takto:
Kvetmi alebo bylinami naplníme fľašu až po hrdlo a zalejeme za studena vylisovaným olivovým olejom dva cm nad kvety alebo byliny a necháme 14 dní a slnečnom mieste.

BYLINNÉ KÚPELE

Úplný kúpeľ:
Byliny macerujeme cez noc v studenej vode. Na jeden kúpeľ treba jedno plné vedro čerstvých alebo 200g sušených bylín. Na druhý deň sa macerát prihreje a vleje sa do vody pripravenej na kúpeľ.
Kúpeľ by mal trvať 20 minút a srdce nesmie byť vo vode.
Po kúpeli sa nepoutierame, ale v osuške si ľahneme do postele a ešte sa vypotíme Smile
Sedací kúpeľ:
Na sedací kúpeľ treba len pol vedra čerstvých alebo 100 g sušených bylín. Postupujeme ako pri úplnom kúpeli. Voda na kúpanie musí siahať nad obličky. Vodu z oboch kúpeľov môžeme použiť ešte dvakrát ale musíme ju ohriať.luck Vaša AMARY Smile
avatar
Amary

Počet príspevkov : 2
Age : 29
Location : Kosice
Points : 4
Registration date : 24.04.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Alchemilka Pasienková (Žltozelená)

Odoslať  Amary za Pi máj 01, 2009 10:36 pm

Alchemilka Pasienková (Žltozelená)

Ľudový názov: alchemilka lúčna, divý muškát, husia nôžka, hviezdoš,rosnička, suknička, ťapanka, ženský plášť.

Rastie na okrajoch lesov a ciest, na svahoch a na vlhkých lúkach vo vyšších polohách a v horských oblastiach.
Rastlina má dlaňovito laločnaté listy so siedmimi až deviatimi lalokmi, pevnú , nevysokú stonku a drobné žltozelené kvety. Listy alchemilky niekedy priliehajú k zemi a zrána vidieť na nich v prostriedku kvapku rosy , ktorá sa leskne ako perlička Smile. Sám názov hovorí, že rastlina sa preslávila predovšetkým ako bylina pre ženy. Je to rastlina zasvätená Panne Márii (len tak pomimo ) Smile.

Účinky:
Blahodarne pôsobí na menštruačné bolesti, výtoku alebo pri ochorení podbrušia. Pomáha aj v začínajúcej puberte a spolu s rebríčkom obyčajným priaznivo ovplyvňuje menštruáciu. Pôsobí zvieravo a veľmi rýchlo lieči. Zvonka urýchľuje hojenie rán a kožných vriedkov, ekzémov a iných vyrážiek. Posilňuje väzivo v maternici čiže zabraňuje potratom a uľahčuje aj pôrod.

Spôsob použitia

Zápar: 1 plná čajová lyžicka na Ľ litra vody, zaparí sa a krátko sa vylúhuje.
Obklady: čerstvé byliny sa krátko premyjú , rozvaľkajú , rozmliaždia a prikladajú.
Macerát: na jeden kúpeľ sa použije 200 g vysušených alebo dvojnásobné množstvo čerstvých bylín. (Viď Úplný kúpeľ).

Obrázok http://slnieckova.sk/wp-content/uploads/alchemilka_11.jpg

flowy
avatar
Amary

Počet príspevkov : 2
Age : 29
Location : Kosice
Points : 4
Registration date : 24.04.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.