Čarky 3.časť

Goto down

Čarky 3.časť

Odoslať  Nephizis za St marec 25, 2009 7:47 pm

3.časť Wink


Troška Histórie a poznania : Jogíni označujú čakry tiež slovom “lotos”, pretože indickí mnísi, ktorí po dlhom výcviku boli schopní čakry vidieť, ich videli ako kvety - lotosy s množstvom okvetných lístkov po o krajoch. Lotos je symbolom duchovnej očisty.
V starých indických spisoch sa tvrdí, že je na ľudskom tele 88 tisíc energetických centier /čakier/, z nich väčšina plní v energetickom systéme človeka len podpornú úlohu. Niekoľko desiatok centier, tzv. vedľajších, ktoré sa nachádzajú hlavne na dlaniach, lakťoch, kolenách a chodidlách a hlave, majú na naše zdravie podstatnejší vplyv. Rozhodujúce avšak pre naše zdravie sú centrá hlavné, ktorých je sedem, a prebiehajú vertikálne osou tela. Každá z týchto čakier, má sídlo v éterickom tele človeka, má svoju odpovedajúcu farbu a špecifické vlastnosti, ktoré ovplyvňujú len určité oblasti tela. Vo svojej podstate sú mnohodimenzionálne a zaguľatené do tvaru poľgule. Po osvietení dosahujú tvar celej svetelnej gule.
Energia, ktorá prúdi naším telom, má rôzne mená. Indovia jej hovoria kundalíni, Číňania čchi a Japonci ki, ale vždy ide o jednu a tú istú energiu. Má svoj centrálny kanál, ktorý sa tiež volá rôzne; tu použijem názov Sušumna. Tento kanál prebieha stredom nášho éterického tela zhora nadol a naopak. Existujú ešte dva ďalšie kanály, jeden z nich križuje Sušumnu a druhý prebieha popri nej; volajú sa Ida a Pingala.
Energia zeme vstupuje do tela chodidlami, putuje smerom hore dolnými končatinami, do prvej čakry na kostrči, postupuje pozdĺž chrbtice. Prechádza všetkými čakrami a vystupuje lebečnou klenbou. Zemská energia- Jin energia – ženská energia.
Vesmírna energia vstupuje korunnou čakrou a schádza dole chrbticou a vystupuje čakrami dlaní a chodidiel. Vesmírna energia – jang – mužská energia.
Muž a žena sa dopĺňajú, splynutím energií jing a jang teda zemskej a vesmírnej. Smer otáčania energie čakry je rozdielny u ženy a u muža. U muža každá druhá čakra má smer hodinových ručičiek – provotočivá – jang, ostatné smer proti hodinovým ručičkám / dvojitá špirála/. U žien je to opačne, energia jin je ľavotočivá.
„Zdravou“ čakrou energia prúdi voľne, je v harmónii. U „nezdravej“ - zablokovanej dochádza k narušeniu prirodzeného toku energie /zmena rotácie, minimálny pohyb/. Ak je zablokovaná znamená nevyriešené životné problémy v danej oblasti čakry. Zablokovanie vyššej čakry môže spôsobiť problémy toku energie i v nižšie položených čakrách.
Čakry majú svoju fyzickú, mentálnu i duchovnú hodnotu .Čakry na prednej strane tela sa vzťahujú k citom a emóciám a odpovedajúcej viere človeka. Na zadnej strane tela sa vzťahujú k vôli človeka. Farby čakier korelujú s vibráciami ich jednotlivých frekvencií .
• Fyzickými cvikmi - pomocou vybraných jogových cvičení zameraných na chrbticu (pozri cvičenie 5 Tibeťanov). Zvýšenie pružnosti chrbtice a namáhanie svalov v jej okolí spôsobuje uvoľnenie energetických blokád v chrbtici a zvýšenie energie v základných energetických dráhach v chrbtici cez ktoré prúdi energia do čakier.
• Psychofyzickými cvičeniami - časť čínskych cvičení čchi-kung (alebo tiež tai-čchi) je zameraná na obnovenie toku energie v jednotlivých dráhach. Cvičebný systém je kombinácia fyzických cvikov a psychických cvičení zameraných na kontrolu vnútornej energie silou vôle. Pretekaním energie Reiki telom fyzickým a energetickým sa čakry prečisťujú, otvárajú a dávajú do pohybu.
• Psychické cvičenia - priame roztáčanie čakier silou vôle a obrazotvornosti. Využíva sa k tomu predstava točiaceho kruhu uprostred hlavy a na mieste kde je čakra umiestnená.
Základné pojmy
• prána (indický pojem) = čchi / chi / ki / qi (čínsky pojem) - energia, pôvodná praenergia obsiahnutá v celom vesmíre. V ľudskom organizme sa nazýva tiež bioenergia, bioplazma.
• nádí (India) = meridián (Čína) - energetické dráhy v ľudskom organizme, ktorými tečie prána.
• čakra (India) - energetické centrum. Prijíma pránu z okolia - zo stravy a z vesmíru, spracúva ju, akumuluje ju, dodáva do nádí. Vyzerá ako rotujúci kužeľ, s vrcholom v mieche. Rotuje v smere hodinových ručičiek (ak sa pozeráme na ciferník na bruchu.).
• sušumna , merudanda, ida, pingala (India) - najdôležitejšie energetické dráhy, ktoré sú uložené v mieche. Sušumna je na zadnej strane miechy (smerom k chrbtu), merudanda je vpredu (k hrudníku), ida je smerom k ľavej ruke a pingala je vpravo. Na sušumne ležia počiatočné body všetkých čakier (vrchol kužeľa).
• aurálne telo = jemné telo = energetické telo = vibračné pole = biopole - energetický obal nášho fyzického tela. Tvorí energetický ochranný štít, obsahuje našu pamäť a tvorí ďalšie úrovne vedomia. Každá čakra vytvára zároveň jedno aurálne telo totožnej farby.
• mantra - špeciálne slovo, ktoré zvukovou vibráciou pomáha roztočiť príslušnú čakru.
avatar
Nephizis
Admin

Počet príspevkov : 52
Age : 30
Location : WinterLand
Points : 118
Registration date : 07.03.2009

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.